Avatud kokkuleppel

Broneeri aeg 56455665

Haigus salongist? Tänan, ei!

Osalesime koolitusel “ Hügieeni- antiseptika- , desinfektsiooni- ja sterilisatsiooni nõuded ilusalongidele ja iluteenindajatele” . Järgnevas blogipostituses teeme väikese ülevaate sellest, mida saime teada ja mida peaksid teadma ka kliendid.

Iluteenuste osutamise nõuded kehtestab määrus nr 86 “ tervisekaitsenõuded ilu- ja isikuteenuste osutamisel ” Kõigil kel huvi, võivad antud seadusega tutvuda ( https://www.riigiteataja.ee/akt/26696) .

 

Milliseid rikkumisi hügieeni ja iluteenuste osutamise nõuete osas tehakse?

  • viiakse läbi protseduure, kuid iluteenindajal puudub vastav koolitus/kvalifikatsioon ( eriti mesoteraapia, süstid ) Kahjuks on iluteenindus ÄRI ja seega tehakse ka väga palju lühiajalisi koolitusi, mille puhul tekib küsitavus materjali nii kiire omastamise osas.          ( paari päevased baas näohoolitsuse koolitused, pediküür )
  • suhtutakse kergekäeliselt töövahendite puhastamisse või on teadmised puudulikud. ( nt. Küüneviile pihustakse üle sama vahendiga, mida kasutatakse nahale )
  • ühekordsete vahendite korduv kasutamine ( kindad, raspliterad, nõelad jne) Kinnaste korduv kasutamine on sagedane ka näiteks hambaarsti kabinetis, seega olge tähelepanelikud!
  • protseduurides kasutatakse tooteid, mille päritolu on ebaselge või on lubatud kasutada vaid meditsiini valdkonnas.

 

Millele võiksid Sina kui klient tähelepanu pöörata?

  1. Pööra tähelepanu puhtusele teenuse osutamise kohas, klienditeenindaja riietusele.
  2. Pea meeles, ära ole liialt usaldav! Sinul kui kliendil on õigus veenduda iluteenindaja kvalifikatsioonis ja küsida tunnistuse olemasolu. Täite- ja ilusüste,  mesoteraapiat peaks läbi viima inimene, kel on lisaks meditsiiniline haridus.
  3. Enne kliendiga töö alustamist peaks iluteenindaja viima läbi oma käte antiseptika.
  4. Nõelad, süstlad peavad olema ühekordsed ja pakendatud steriilselt. Pediküüris on rasplikleepsud, skalpelli terad ühekordsed .  Ehk veendu, et kõiki ühekordseid vahendeid(k.a kindad, mütsid) ka selliselt kasutatakse.
  5. Vahendid, mis ei läbista kliendi nahka, kuid puutuvad kokku nt higi, rasu, limaskestaga on keskmise riskiga ja nende puhul peaks teenindaja toimima järgnevalt : Peale kasutamist vahend puhastatakse, desinfitseeritakse vastava desinfektandiga vajadusel steriliseeritakse ( nt kuul sterilisaatoris). Sinul kui kliendil on õigus oma tervise huvides uurida iluteenindajalt, milliseid vahendeid ta kasutab.
  6. Külastades ripsmetehnikuid jälgi, et sinu ripsmeid hakatakse hooldama eelnevalt puhastatud pintsettidega. ( silmapõletik on väga nakkav)
  7. PEA MEELES ! UV kapp ei steriliseeri. Seal hoitakse eelnevalt puhastatud, desinfitseeritud ja steriliseeritud instrumente puhtuse hoidmiseks. Küll aga võib seda kasutada madala riskiga vahendite puhul, mida ei saa nt lahusesse panna, eeldusel et need on eelnevalt pestud ( nt pintslid, harjad).

MÕISTED, mis võivad tekitada segadust

desinfektant- vahend, mis eemaldab nakkusohu esemetelt

antiseptikum - vahend, mis eemaldab nakkusohu elusalt koelt

puhastamine- nt voolava vee all. sellega ei saavutata nakkusohu eemaldamist, kuid see on vajalik eemaldamaks orgaanilist mustust enne desifintseerimist või steriliseerimist.

desifintseerimine - haigustekitavate mikroorganismide oluline vähendamine, kuid see ei hävita täielikult kõiki viiruseid ja eostega baktereid

steriliseerimine – viiruste, bakterite, maksimaalne hävitamine

Iga koolitatud iluteenindaja on tutvunud oma õppe käigus hügieeni nõuetega ja peaks olema kursis võimalikke terviseriskidega. Hügieeni ja antiseptika nõuete jälgimine on oluline nii kliendile kui iluteenindajale. Siinkohal kehtib aga vanasõna usalda AGA kontrolli !